logo.svg

Międzygórze jako idealne miejsce na rower dla każdego.

Międzygórze, bo to właśnie tutaj znajdziesz naszą Słoneczną Willę, to miejsce idealnie, jeśli pragniesz uciec od zgiełku codzienności prosto w wyjątkową górską sielankę. Nie da się ukryć, że to właśnie w górach znajdziesz jedne z najpiękniejszych widoków w Polsce, a jeszcze lepsze będzie podziwianie je aktywnie, z poziomu roweru. Jest to doskonały sposób, żeby zadbać o swoje zdrowie, nie tracąc na atrakcjach w postaci niesamowitych krajobrazów.

Gdzie znajdziesz Międzygórze?

Międzygórze to niewielka wieś turystyczna położona w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, między Górami Stołowymi a Masywem Śnieżnika. Leży w dolinie potoku Czarny Głuch, na wysokości około 500 m n.p.m. To tyle z wiedzy geograficznej.

Miejscowość jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje malownicze położenie wśród gór, lasów i potoków, a także na liczne szlaki turystyczne, prowadzące do najciekawszych punktów widokowych w okolicy. Międzygórze jest idealnym miejscem dla miłośników wędrówek pieszych, nordic walking, kolarstwa górskiego, jazdy konnej oraz zimowych sportów narciarskich.

Dlaczego warto wybierać się na wycieczki rowerowe będąc w górach?

Jesteś fanem aktywnego wypoczynku i zapalonym miłośnikiem górskich krajobrazów? A może chcesz spróbować nowej strony zwiedzania okolicy? Spróbuj właśnie jazdy na rowerze, która zagwarantuje Ci zupełnie inne przeżycia niż w mieście! Będziesz musiał zmierzyć się jednak z pewnym wyzwaniem, ponieważ może okazać się to zdecydowanie trudniejsze, niż na płaskim terenie. W górach trasy rowerowe są bardziej strome i trudniejsze, a także wymagają lepszej kondycji i umiejętności technicznych. 

Jazda na rowerze w górach może być jednak bardzo satysfakcjonująca. Góry oferują piękne krajobrazy, czyste powietrze i możliwość poznania nowych miejsc i kultur. Ponadto, jazda na rowerze w górach jest doskonałym sposobem na poprawienie kondycji, wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie wytrzymałości i wydolności.

Jednak przed wyjazdem w góry na rowerze warto dobrze się przygotować, zarówno fizycznie, jak i technicznie. Należy mieć odpowiedni sprzęt, czyli rower przystosowany do jazdy w górach oraz odpowiednie wyposażenie, takie jak kask, rękawice, buty rowerowe, bidon na wodę, mapę i kompas. Ponadto, należy dobrze się rozgrzać przed jazdą, unikać przemęczenia i pamiętać o bezpieczeństwie na drodze.

Najciekawsze trasy rowerowe w Międzygórzu i okolicy

Międzygórze i okolice oferują wiele pięknych tras rowerowych, z których większość prowadzi przez malownicze krajobrazy Gór Stołowych. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które według nas są najbardziej warte uwagi.

Szlak Rowerowy im. Mieczysława Orłowicza – to trasa o długości około 37 km, biegnąca przez Międzygórze, Karłów, Batorów i Szczeliniec Wielki. Trasa jest urozmaicona – prowadzi przez malownicze doliny, wąwozy, łąki i lasy.

Szlak Rowerowy im. Doktora Józefa Szaflarskiego – to trasa o długości około 44 km, biegnąca przez Międzygórze, Batorów, Radków i Kłodzko. Trasa jest łatwa, a większość prowadzi drogami asfaltowymi.

Szlak Rowerowy „Sudeckie Pętle Rowerowe” – to sieć tras o łącznej długości około 200 km, biegnących przez wiele miejscowości w okolicy Międzygórza, m.in. Polanicę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowę-Zdrój czy Lądek-Zdrój. Trasy są urozmaicone – prowadzą przez górskie lasy, łąki, pola uprawne i wzdłuż malowniczych rzek.

Trasa Rowerowa „Dookoła Gór Stołowych” – to trasa o długości około 60 km, biegnąca wokół Gór Stołowych. Trasa prowadzi przez wiele malowniczych miejscowości, takich jak Międzygórze, Karłów, Radków czy Kudowa-Zdrój. Trasa jest wymagająca, ze względu na wiele podjazdów i zjazdów.

Szlak Rowerowy „Green Velo” – to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce, o łącznej długości ponad 2000 km. Trasa biegnie przez wiele pięknych miejsc w Polsce, w tym także przez Międzygórze i okolicę. Trasa jest łatwa, a większość prowadzi drogami asfaltowymi i szutrowymi.

Singletrack Glacensis – to system rowerowych szlaków o długości około 260 km, przebiegających przez malownicze okolice Ziemi Kłodzkiej. System składa się z 27 pętli oraz jednego odcinka dwukierunkowego, które umożliwiają jazdę technicznymi ścieżkami typu singletrack.Szlaki te są podzielone według miejscowości, przez które przebiegają, a także wyznaczono punkty dostępowe, gdzie rowerzyści mogą zostawić swoje samochody i rozpocząć jazdę. Trasy są oznakowane kolorem czerwonym i niebieskim, co ułatwia poruszanie się po systemie. W przypadku zmiany koloru, należy zawrócić.Jednym z ciekawszych odcinków Singletrack Glacensis jest trasa w okolicach Międzygórza. Początkiem tej trasy jest parking na ulicy Sanatoryjnej w Międzygórzu lub Przełęcz Puchaczówka. Trasa ta jest dość wymagająca kondycyjnie oraz technicznie, dlatego zalecana jest dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Dystans wynosi 29 km, a przewyższenie 782 m.

Czy w Międzygórzu można wypożyczyć rowery?

Tak, w Międzygórzu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. W okolicy działa kilka wypożyczalni rowerów, które oferują szeroki wybór rowerów górskich, trekkingowych i elektrycznych. Ceny wynajmu uzależnione są od rodzaju roweru oraz czasu jego wynajęcia. Dla turystów dostępne są również zorganizowane, bardzo atrakcyjne wycieczki rowerowe, podczas których można zwiedzać okoliczne atrakcje. Będzie to doskonały wybór, jeśli nie chcesz jeździć w pojedynkę lub wolisz w kwestii orientacji w terenie wolisz zaufać przewodnikowi.

Czy górskie wycieczki rowerem są dla każdego?

Wydaje Ci się, że wycieczki rowerowe w górach są tylko dla doświadczonych i wysportowanych rowerzystów? Nic bardziej mylnego! W zasadzie każdy, kto posiada odpowiednie zdrowie i kondycję, może spróbować swoich sił w jeździe rowerowej w górach.

Osoby z doświadczeniem w jeździe rowerowej i dobrą kondycją fizyczną mogą próbować trudniejszych szlaków, w tym tych z dużą ilością stromych podjazdów i zjazdów. Osoby początkujące powinny wybierać łatwiejsze trasy, z mniejszą ilością przeszkód i o mniejszym stopniu trudności. Wówczas będzie to spokojna i miła wycieczka wypoczynkowo-krajoznawcza. 

Ważne jest także, aby korzystać z odpowiedniego sprzętu, w tym roweru górskiego, który jest dostosowany do trudnych warunków terenowych. Przed wyjazdem na rower warto dokładnie zaplanować trasę, wziąć pod uwagę warunki pogodowe i upewnić się, że posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne, aby bezpiecznie pokonać trudne odcinki trasy. Jeśli jesteś osobą zupełnie początkującą, warto postawić na wycieczki zorganizowane, ponieważ możesz liczyć na to, że będziesz mieć w pełni spokojną głowę.

logo.svg

© 2020 Słoneczna Willa. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja