O Obiekcie

Rys historyczny

****

Około roku 1900 w Międzygórzu, na południowo-zachodnim nasłonecznionym zboczu powstał dwukondygnacyjny hotel i pensjonat „Anna Hof”. Według reklam z roku 1920 w hotelu – często odwiedzanym w drodze na Śnieżnik, znajdowała się restauracja, 36 miejsc w pokojach i ogród. Budynek wyposażony był w centralne ogrzewanie, oświetlenie elektryczne i telefon.

Hotel w Międzygórzu o kubaturze 4234 m3, wykonano w konstrukcji murowanej, tynkowanej na biało; ściany w piwnicy od zewnątrz wzniesiono z kamienia łamanego, a od wnętrza z cegły, wyższe kondygnacje natomiast z cegły, a w szczytach i na poddaszu w konstrukcji ryglowej.

Po wojnie pensjonat był początkowo Domem Turysty o nazwie „Opolanin”, później funkcjonował jako dom wczasowy FWP o nazwie „Opolanka”. W latach 90. XX w FWP sprzedał budynek i po kapitalnym remoncie zaczął tu funkcjonować jako pensjonat „Słoneczna Willa”, który po dziś dzień jest jednym z ulubionych wyborów wśród ofert na noclegi w Międzygórzu z Meteora.

źródło: Elżbieta Trocka-Leszczyńska: ”Międzygórze. Dzieje i architektura”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2006

Zadzwoń
Dojazd